Villamos kéziszerszámok

Villamos kéziszerszámok

Villamos kéziszerszámok vizsgálata

A helyszínelés után a jegyzőkönyv

MSZ 2364 sz. szabvány, valamint Msz 4851.sz. szabvány előírásai szerint készül.

A vizsgálatot a 14/2004. (IV. 19.) FMM rendelet kötelezően írja elő. A villamos kéziszerszámok szigetelésmérése évente kötelező vizsgálat.

Kéziszerszámnak nevezzük a munka végzés alkalmával kézben tartott berendezéseket. Ezen berendezések fokozott igénybevétele miatt a felülvizsgálati ciklus 1 év.

Hordozható biztonsági transzformátorok, éves felülvizsgálata.

Kéziszerszámok felülvizsgálata:

Kéziszerszámok és hegesztőberendezések éves felülvizsgálata:

Hegesztő berendezéseknél pedig hiba esetén a hegsztőáram (a hegesztő pálca) hálózati feszültség alá kerülhet.

Ide tartoznak még az egyéb biztonsági, vagy leválasztó transzformátorok. Ezekre a berendezésekre ugyanaz vonatkozik, mint a hegesztőtranszformátorokra A 22/2005. (XII. 21.) FMM rendelettel módosított munkaeszközök és használatuk biztonsági és egészségügyi követelményeinek minimális szintjéről szóló 14/2004. (IV. 19.) FMM rendelet szerint az elektromos kéziszerszámokat és elektromos hegesztőberendezéseket évente felül kell vizsgáltatni. Tehát a gyakoriság itt éves.

Elvégezzük a kéziszerszámai felülvizsgálatát – ellenőrizzük a szerszámok burkolatainak, betápláló kábeleinek éppségét, minőségét. Műszeres vizsgálattal ellenőrizzük a kisgépek szigetelési ellenállását. A felülvizsgálatról jegyzőkönyv és lista készül.

Hegesztőberendezések felülvizsgálatánál kiderül, van-e a hegesztőgépnek szigetelési hibája, megfelelő-e még a transzformátor tekercsének a szigetelése.

Kéziszerszámoknál gyakori hiba a betápláló kábel sérülése és a műanyag burkolat törése, repedése, valamint a túlterhelésből adódó tekercs megégés, ezáltal a szigetelés leromlása.

Válasszon minőségi kéziszerszámot, a márkásabb, ipari jellegű kéziszerszámoknak nagyobb a teherbírása, betápláló kábele vastagabb – erősebb, ezek közül a legtöbbet tesztelik pl. 2m magasságból leejtve sem törik, reped el a burkolatuk.

A hegesztőgépeknél gyakori hiba a túlterhelés miatt fellépő tekercs megolvadás, szigetelésromlás, tekercszárlat. Ennek kiküszöbölésére a megfelelően megválasztott hegesztőáramú berendezést javasolju