Munkavédelem infó

Amit egy munkáltatónak tudnia kell a munkavédelemről

Ebben a bejegyzésben röviden összefoglaljuk a legalapvetőbb munkavédelmi tudnivaéókat, amiet egy munkáltatónak tudnia kell.

A munkavédelem egy kötelező megelőző tevékenység a munkabalesetek és a foglalkozási megbetegedések elkerülése érdekében!
A munkavédelmi szabályok, munkavédelmi előírások betartása minden esetben kötelező!

Minden esetben szükség van munkavédelmi szaktevékenységre, ha a szervezett munkavégzés fogalma megvalósul, azaz ha egy munkavállalót foglalkoztatva van.
A munkáltató kötelességei
Előzetes munkaköri orvosi vizsgálatok

előzetes alkalmassági vizsgálat alkalmával a bakteriológiai, a tbc, a lues serologiai vizsgálatokat kötelező elvégezni, a bőrgyógyászati szakvizsgálatot csak panasz vagy tünet esetén. Az időszakos, valamint a soron kívüli vizsgálat alkalmával a bakteriológiai és a lues serologiai vizsgálatokat csak akkor kell elvégeztetni, ha a megbetegedés gyanúja indokolja.

Az előzetes munkaköri alkalmassági vélemény a munkaviszony megszűnését követő 6 hónapig érvényes, amennyiben egészségi állapotában ezalatt változás nem történt.

A munkaköri alkalmassági vizsgálat célja, hogy megállapítsa, egy meghatározott munkakörben és munkahelyen végzett tevékenység által okozott megterhelés a vizsgált személy számára milyen igénybevételt jelent és annak képes-e megfelelni.

Az alkalmassági vizsgálat – elrendelésének okától és idejétől függően – lehet előzetes, időszakos és soron kívüli.

Előzetes munkaköri alkalmassági vizsgálatot kell végezni:

a munkáltató által foglalkoztatni kívánt személynél a munkavégzés megkezdését megelőzően,
a munkáltató által foglalkoztatott személynél a munkakör, munkahely, munkakörülmények megváltoztatása előtt, ha
– fizikai munkát végez,
– fiatalkorú,
– nem fizikai munkakörben foglalkoztatott munkavállaló az új munkakörben vagy munkahelyen a korábbinál nagyobb vagy eltérő jellegű megterhelésnek lesz kitéve,
a kéthetes időtartamot meghaladó külföldi munkavégzés esetén a kiutazás előtt minden munkavállalónál, ha
– közepesen nehéz vagy nehéz fizikai megterheléssel járó munkát végez,
– a külföldi munkavégzés és a munkakörnyezete a hazainál nagyobb megterhelést ró a munkavállalóra,
– a foglalkozás-egészségügyi szolgáltatás nyújtója a munkavállaló egészségügyi állapotára tekintettel szükségesnek tartja,
– kirendelés esetén, az új munkahely foglalkozás-egészségügyi orvosának.

A foglalkozás-egészségügyi orvos a dolgozó vizsgálata után a „Munkaköri orvosi alkalmassági vélemény” megnevezésű nyomtatványon alkalmas, nem alkalmas, vagy ideiglenesen nem alkalmas véleményt ad. Az orvos az adott munkakör ellátására vonatkozó korlátozásokat is előírhat, továbbá a vizsgálati eredmények alapján a rendeletekben javasoltaknál rövidebb érvényességi időt is megállapíthat.
Munkavédelmi oktatás
Megfelelő kezelői jogosultságok, képesítések megléte
Dokumentációk
Érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálat
Munkahely kialakítása
Elsősegélynyújtás
Villamos berendezések
Munkabaleset

A baleset egy külső hatás, ami az emberi szervezetet éri, a sérült akaratától függetlenül, általában rövid idő alatt vagy hirtelen következik be és ez sérülést, mérgezést, egyéb egész ségkárosodást esetleg halált okoz.

A munkabaleset olyan baleset, amely a munkavállalót a munkavégzés közben vagy azzal összefüggésben éri.

A baleset mindíg valamilyen folyamat következményeként történik. A folyamatot rendszerint a veszélyforrás jelenléte vagy annak használata indítja el. A veszélyforrások minden esetben csak a baleset lehetőségét teremtik meg. Kell egy közvetlen kiváltó ok is a baleset (munkabaleset) kialakulásához.

A veszélyhelyzet akkor alakul ki, amikor a munkavállaló bekerül a munkafolyamatba.

Ha a munkavégzés során a tárgyi feltételek megfelelőek, attól még személyi okai is lehetnek egy munkabalesetnek.

A baleset folyamatának leállítására csak akkor van lehetőség, ha ismerjük a tárgyi vagy személyi okokat.

Egy munkabaleset tárgyi okai általában a védőeszközök hiányára vagy a nem megfelelő munkavégzésre vezethetőek vissza.
A személyi okok a munkavállaló magatartására, egyéni adottságaira (testi, lelki állapot, reflexek stb) vagy a szakképzettség hiányára vezethetők vissza.

A munkabaleset mindíg a munkával összefüggésben következik be. Az a baleset nem minősül munkabalesetnek ami a munkba menet vagy jövet éri a munkavállalót.

Mi számít súlyos munkabalesetnek?
– A súlyos munkabaleset a sérült halálát, a magzata vagy újszülötte halálát vagy maradandó károsodását okozza.
(Halálos az a munkabaleset amely balesettel összefüggésben a munkavállaló 90 napon belül meghal.)
– Valamely érzékszerv (érzékelőképesség) vagy reprodukciós képesség elvesztését vagy jelentős mértékű károsodását okozza.
– Orvosi szakvélemény szerint életveszélyes sérülést okozott.
– Súlyos csonkulást okozott. (hüvelykujj kéz vagy láb két vagy több ujja nagyobb részének elveszett, vagy ennek súlyosabb formái.)

A foglalkozási megbetegedésekről:
A munkavégzés során az ember szervezetében különböző elváltozások jöhetnek létre. A fizikai és szellemi munkavégzés környezeti hatásai egészségkárosodáshoz is vezethetnek. Ezzel a munkaegészségügy foglalkozik.

A foglalkozási megbetegedés a munkavégzés vagy a foglalkozás közben vagy annak hatására bekövetkező idült és heveny egészségkárosodás. Ez visszavezethető a munkafolyamat során előforduló kémiai, fizikai, biológiai, pszicgoszociális vagy ergonómiai kóroki tényezőkre vagy a munkavállaló optimálisnál nagyobb vagy kisebb igénybevételére.
Munkavédelem fontossága

Sokszor nem is gondolunk rá, milyen veszélyekre kell figyelnünk egy adott feladat, munka elvégzése során. Alapvető igény, hogy minden munkavállaló biztonságos környezetben végezhesse a munkáját. A munkavédelem feladata ezeknek a követelményeknek megfelelő feltételek megteremtése. A munkavédelem két fő csoportra – a munkabiztonságra és a munkaegészségügyre – osztható fel. A munkavédelem törvények és jogszabályok előírásaiban került szabályozásra, mely szabályok betartása a munkáltatók és a munkavállalók számára is kötelező. A szabályok betartását ellenőrzik, és komoly birságra számíthatnak, akik ezeket megszegik. Nem csak a várható birság nagysága miatt szükséges, hanem személyes érdekünk is a munkavédelemi előírások megtartása. Fontosak a rendszeresen megtartott munka és balesetvédelmi oktatások, a munkavégzésekhez előírt védőfelszerelés megléte és azok szakszerű használata. A védőfelszerelések beszerzése ma már nem ütközik nehézségbe, nagyszámú cég kínál munkavédelmi termékeket. Célszerű a munkavédelemmel foglalkozó szakember alkalmazása vagy olyan külső vállalkozó megbízása, aki támogatja a vállalkozást a sokféle előírás, szabály betartásában. Így nemcsak a büntetés kerülhető el, hanem a dolgozók is a legnagyobb biztonságban végezhetik a munkájukat. A munkavédelmi előírások maradéktalan betartása az egészség megóvása érdekében elengedhetetlen. A munkahelyi balesetek nagy része elkerülhető a munkavédelemi előírások szigorú figyelembe vételével.
Munkavédelmi képviselő választása

Éves szinten több száz munkahelyi baleset történik, ezek a kisebb horzsolásoktól a komoly és maradandó sérülésekig terjednek. Fontos, hogy munkahelyünk biztonságos legyen, valamint betartsuk a kötelező munkavédelmi előírásokat saját magunk és munkatársaink épségének megőrzése miatt. Sokszor nem is vagyunk tisztában, hogy egy-egy feladat elvégzése milyen veszélyeket rejt magában. Van amikor érdemes és van amikor kötelező munkavédelmi képviselőt választani. A munkavédelmi képviselő a munkavállalók által választott személy, aki képviseli a biztonságos munkavégzéssel kapcsolatos munkavállalói jogokat és érdekeket a munkáltatóval való együttműködés során.

A munkavállalók minden munkahelyen jogosultak maguk közül munkavédelmi képviselőt választani az egészséget nem veszélyeztető és munkavégzéssel összefüggő jogaik és érdekeik képviseletére.

Viszont kötelező munkavédelmi képviselőt választani olyan munkahelyen, ahol a munkavállalók száma eléri vagy meghaladja az 50 főt.

A munkavédelmi képviselő választás megtartása és lebonyolítása, valamint a feltételek biztosítása a munkáltató kötelezettsége.

A munkavédelmi eszközök és szükséges felszerelések munkahelyenként változnak. Ezek lehetnek például speciális védőszemüvegek, karabinerek, arcvédő maszkok stb. Ezen eszközök kezelése legyen egyszerű és legyenek megbízhatóak. Egy jó munkahely biztonságát csak a legjobb felszerelésekkel lehet biztosítani. Ne feledjük, első a biztonság!
Munkavédelem az építőiparban

A munkavédelmi szabályok néha életeket mentenek, általában viszont csak nyűgként vannak jelen a vállalkozások életében, s ez leginkább a munkavállalók szemszögéből igaz. Vannak szabályok, amelyekkel mindenki egyetért, azonban akadnak olyan regulák is, amelyek szinte állandó felháborodást váltanak ki a munkavállalókból. Bizonyos területeken, így az építőiparban is számtalan biztonsági szabályt találhatunk, az állványozás szabályaitól elkezdve, a legkülönfélébb munkavédelmi eszközök használatáig. Fontos tudni, hogy ezek a szabályok olykor valóba megnehezíthetik a munkavégzést, de az alapvető funkciójukat tökéletesen ellátják, vagyis balesetek esetén megvédik a dolgozókat, akár attól is, hogy életüket veszítsék. Az élet sajnos számtalan példát mutatott arra vonatkozóan, hogy mivel is jár a munkavédelmi szabályok be nem tartása. Elegendő csupán a hét eseményei között kutakodnunk s azonnal találhatunk egy elrettentő példát, egy amerikai építkezésről, ahol a hegesztési szabályok be nem tartása óriási tűzesetet eredményezett, s egy munkás majdnem életét veszítette. A munkavédelem tehát akkor is kiemelt szerepet kell kapjon, ha az eszközei olykor kényelmetlenek, mivel akár életeket is menthet!
Munkavédelem az irodában

Bármilyen munkát is végezzünk, egyik legfontosabb dolog, hogy odafigyeljünk testi, szellemi épségünkre, egészségünkre. Ez érvényes bármilyen területen is tevékenykedjünk, nem csak a nehéz, megterhelő fizikai munkát igénylő, mint például az építőipar, útügy, tevékenységek esetében. Minden munkavégzésnek megvannak a szabályai, amelyeket érdemes és fontos betartani, mivel mindig az egészségünk, a jó fizikai és szellemi állóképességünk a tét. Az irodai munkavégzésnek is ugyanúgy meg vannak a szabályai, mint egy festő-, vagy autószereleműhelynek. A számítógép előtt dolgozónak is pontosan annyira komolyan kell vennie a munkavédelmi szabályokat, előírásokat, mint az, aki bármilyen más tevékenységet végez. Ugyanis a munkavédelem célja minden esetben, hogy megvédje a munkát végző emberek egészségét, épségét a megfelelő munkakörülmények biztosításával. A munkavédelmi szabályok betartása egyaránt fontos követelmény úgy a munkáltató, mint a munkavégző személy számára, hogy megelőzhetők legyenek a munkabalesetek, a megbetegedések.
Tűz- és munkavédelmi szolgáltatások

A munkavédelem egy olyan terület, ahol minden követelmény precízen rögzítésre kerül annak érdekében, hogy a munkavállaló egészsége ne sérüljön az adott tevékenység végzése során. Ez érvényes bármilyen munkaterületről is legyen szó. Aki olyan munkát végez, aminek során különböző anyagok érintkezésével veszélybe kerülhet testi épsége, vagy bármilyen baleset veszély állhat fenn, annak kötelező módon viselni kell az egyéni védőfelszerelést, ami a fizikai épségét hivatott védeni. Erre nagyon komolyan oda kell figyelnie úgy a munkavállalónak, mint a munkáltatónak. Rengeteg előírás vonatkozik a munkavédelemre, amelyekről akár online is lehet informálódni. Egy munkaadónak különösképpen fontos, hogy ismerje az adott munkakörre vonatkozó munkavédelmi előírásokat és megkövetelje ezen szabályok pontos betartását. Egy munkahelyi baleset kapcsán azonnal ezzel kezdik a kivizsgálást és ha valami nincs rendben, minden esetben súlyos bírságra számíthat a cég. Éppen ezért nagyon fontos megérteni és megértetni, hogy maximális komolysággal kell betartani és betartatni a különböző törvények, kormányrendeletek által szabályozott munkavédelmi előírásokat.